V našom úvodnom článku sa pokúsime poradiť vám, ako si dobre vybrať typ a model oplotenia k rodinnému domu. Povenujeme sa aj balkónovým a schodišťovým zábradliam a samozrejme skoro nepostrádateľným bránam, bez ktorých sa je ťažko, až na niektoré prípady zaobísť.
Tento náš článok netreba brať ako nejakú poučku, ale skôr len ako vodítko a dobré rady vychádzajúce z našich skúseností pri práci so zákazníkmi a ich požiadavkami.
Na čo prvé by sme mali myslieť pri výbere oplotenia?
Tak na túto otázku je naozaj ťažké jednoznačne odpovedať. Musíme si v prvom rade určiť priority medzi bezpečnosťou (výška plotu), dizajnom, súkromím a poveternostnými podmienkami. Prečo poveternostnými podmienkami? Jednoducho platí že ak bývame v kraji kde často a silno fúka, mali by sme vyberať medzi modelmi plotov s veľkou perforáciou aby sa nám vietor neopieral do brány tak, ako do nejakej lodnej plachty. Pri silnom vetre dochádza k namáhaniu krídlových brán a ich automatických pohonov. Ak kladieme dôraz na súkromie ale nechceme byť úplne zadebnení, tak si zvolíme model plota ktorý má tie otvory menšie alebo menej často umiestnené vo výške očí. V prípade, že bývame v novostavbe veľmi moderného vzhľadu, volíme model oplotenia s geometrickými vzormi a naopak ak je náš dom dizajnovo zaradený inam, tak tam si dovolíme vyberať z akéhokoľvek typu ktorý vzhľadovo pasuje k stavbe.
Aká brána je pre nás najvhodnejšia?
Pri výbere vhodného typu brány nás obmedzuje v prvom rade veľkosť miesta pred a za bránou, taktiež prípadný sklon nášho pozemku a rôzne bočné prekážky či priestorové obmedzenia. V dnešnej dobe je pre náš komfort najideálnejšie si dať vyrobiť posuvnú, samonosnú bránu. Hladko sa posúva nad zemou takže odpadajú problémy so zimnou údržbou príjazdovej cesty (posuvné brány na koľajničke často vykoľajujú na drobných kamienkoch) a taktiež pri otváraní nezasahujú do miest na parkovanie. Jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Lacnejšou ale dobrou variantou je krídlová brána. Tu by sme ale mali mať dostatok miesta pre otváranie či už von z pozemku alebo dnu do dvora. Staršie typy posuvných brán na koľajničke sú podľa skúseností našich zákazníkov najmenej obľúbené.
Zábradlia
Zábradlia môžeme jednoducho rozdeliť do dvoch hlavných kategórií. Jedná sa o balkónové zábradlia a schodišťové zábradlia. Výšku zábradlia upravuje vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky 532/2002 Z.z. a v tomto článku sa jej nebudeme bližšie venovať. Viac o tejto vyhláške si prečítajte v našom nasledujúcom článku TU. Každý stavebník ale vie, že bez zábradlia nebude mať skolaudovanú stavbu. Pri výbere vhodného zábradlia je najdôležitejšia bezpečnosť a pevnosť a až nakoniec dizajn. Pri výbere modelu neexistujú obmedzenia okrem jedného a to je že nevhodné voliť typ ktorý má väčšie otvory. Vždy v prvom rade BEZPEČNOSŤ. Druhou požiadavkou je komfort pri používaní, pretože povedzme si, načo pekné zábradlie ak sa zle používa pretože je madlo napríklad privysoko? V našej galérii si vyberie každý a zároveň ručíme za to že budú splnené obe hlavné požiadavky vrátane tretej a to kvality prevedenia.